Darmowa dostawa od 1,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o piersi?

2021-10-12
Jak dbać o piersi?

Październik jest tym miesiącem, w którym chcemy zadbać o to, żebyś nie tylko pięknie wyglądała w bieliźnie, którą możesz sobie sprawić w naszym sklepie, ale też była zdrowa i zadbana w każdym aspekcie swojego życia. W Miesiącu Świadomości Raka Piersi podpowiadamy, jak o nie zadbać, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania oraz sprawić, żeby biust był piękny i zdrowy.

Różowy październik – dlaczego ten miesiąc jest tak ważny dla kobiet?

Październik to dla kobiet miesiąc szczególny, od 1985 roku nazywany Miesiącem Świadomości Raka Piersi lub Różowym Miesiącem (ze względu na kolor symbolu walki z rakiem piersi, czyli różowej wstążeczki). 15 października obchodzony jest zwyczajowo Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego celem jest przede wszystkim promowanie profilaktyki czujności onkologicznej oraz rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy dotyczącej tego tematu. To bardzo ważne, bo rak piersi wciąż jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Największą zachorowalność na raka sutka notuje się w krajach uprzemysłowionych, a przyczyny tej choroby są złożone: wskazuje się w tym kontekście nie tylko obciążenia genetyczne (zwłaszcza obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2), ale też takie czynniki, jak np. stosowanie preparatów hormonalnych, wiek (ryzyko wystąpienia raka piersi wzrasta znacząco po 50. roku życia), otyłość czy nadmierne spożywanie alkoholu. Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem i zminimalizować ryzyko zachorowania? Zadbaj we właściwy sposób o swój biust. W dalszej części tego wpisu poznasz najlepsze metody dbania o piersi oraz istotne informacje dotyczące antynowotworowej profilaktyki.

Sposoby na to, żeby zadbać o piersi

Pamiętaj o tym, żeby odpowiednio zadbać o piersi – i to już od młodych lat. Ich szczególnie delikatna budowa sprawia, że są bardzo wrażliwe na niewłaściwe traktowanie i mogą “odwdzięczyć się” bolesnością czy szybką utratą jędrności. Pamiętaj, że Twoim sprzymierzeńcem są przede wszystkim dobrej jakości, najlepiej bazujące na naturalnym składzie kosmetyki, które pielęgnują i odżywiają skórę biustu. Mogą to być zarówno olejki roślinne, takie jak olej z awokado, jak i specjalistyczne kremy, sera czy balsamy. Warto wmasowywać je po każdej kąpieli, przy okazji robiąc samobadanie biustu (o tym więcej w dalszej części tego tekstu). Istotna jest prawidłowa dieta, w której nie może zabraknąć soi, tłustych ryb bogatych w kwasy omega oraz cytrusów zawierających limonen, składnik hamujący rozwój guzów gruczołu mlecznego. Na co dzień warto też pamiętać o ćwiczeniach, które wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, ramion i grzbietu (czyli te, które podtrzymują piersi). To między innymi pompki czy trening polegający na ściskaniu piłki rękami podniesionymi na wysokość klatki piersiowej. Warto też wprowadzić stosowanie masaży, zarówno tych domowych, jak i w profesjonalnym gabinecie. Pamiętajmy, że piersi lubią chłód, więc kończąc kąpiel, możesz zafundować sobie zimny natrysk, który poprawi ukrwienie. Koniecznie dbaj też o to, żeby Twój biustonosz był odpowiednio dobrany (nie za ciasny i nie za luźny – zwłaszcza w przypadku większych piersi) i unikaj chodzenia bez stanika, jeśli Twój biust potrzebuje wsparcia.

Profilaktyka raka piersi – o czym pamiętać?

Istotne dla każdej kobiety są też działania profilaktyczne, służące przeciwdziałaniu rakowi piersi oraz wykrywaniu go na wczesnym etapie rozwoju. Warto sobie uświadomić, że odpowiednio wcześnie wykrytego raka można skutecznie leczyć – zanim dojdzie na przykład do przerzutów na inne tkanki ciała. Zasadniczo profilaktyka raka piersi polega na badaniach przesiewowych (określanych jako skrining), czyli wykonywaniu badań mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze objawów choroby oraz na prowadzeniu aktywnych działań w celu jak najwcześniejszej diagnostyki nowotworu (tak zwana profilaktyka wtórna).

Jakie działania pozwolą skutecznie wykryć raka?

  • samobadanie piersi – powinno być wykonywane co miesiąc, w ok. 7-10 dniu cyklu, gdy piersi nie są wrażliwe na dotyk. Badanie należy wykonać na namydlonym ciele, delikatnie przesuwając dłonie i lekko przy tym uciskając pierś. Należy wykonywać ruchy od góry w dół, okrężne oraz od boku do centrum i odwrotnie;
  • badanie lekarskie podczas kontroli u lekarza rodzinnego oraz ginekologa;
  • mammografia – na przykład w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który w Polsce jest przeznaczony dla kobiet w wieku 50-69 lat;
  • USG;
  • elastografia;
  • MRI, czyli rezonans magnetyczny.

Chociaż nie da się w 100% wykluczyć ryzyka zachorowania na raka piersi, można zrobić wszystko, żeby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Przy okazji możesz też zadbać o wygląd biustu, który będzie się pięknie prezentował i w Twoim ulubionym biustonoszu Triumph, i… bez niego!

Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 596 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-10
Zamówienie zrealizowane terminowo, produkt w doskonałym stanie.
2024-02-14
Szybka wysyłka, bielizna luźno włożona/zapakowana w papierową torebkę triumph
pixel