Czym są rozmiary siostrzane i jak się kierować oznaczeniami?
2019-08-20
Wybór odpowiedniego rozmiaru bielizny to nie tylko kwestia dobrego wyglądu, ale przede wszystkim komfortu i zdrowia. Przekonaj się, jak perfekcyjnie wybrać biustonosz Triumph i rozwiej wszystkie swoje wątpliwości związane z oznaczeniami producenta. To lektura obowiązkowa dla każdej miłośniczki biustonoszy z fiszbiną albo staników z efektem push-up!
Odpowiedni dobór biustonosza - dlaczego to takie ważne?
Niepozorny biustonosz to jeden z najważniejszych elementów Twojej garderoby. Ma kluczowy wpływ na Twoje samopoczucie i komfort przez cały dzień, podtrzymuje i modeluje biust (co istotne zwłaszcza w przypadku pań z dużymi piersiami), stanowi bazę każdej stylizacji. Źle dobrany stanik może wpłynąć na nieprawidłową postawę ciała, obciążać plecy, uwierać, ograniczać zakres ruchu czy uniemożliwiać uprawianie sportu. Właśnie dlatego stanikowi powinnaś poświęcić więcej czasu niż modnej sukience, którą planujesz sobie sprawić. Zacznij przede wszystkim od wyboru renomowanej marki, w ofercie której znajdziesz staniki najlepszej jakości i czytelną, sprawdzoną rozmiarówkę, które nie zmienia się co sezon. Najlepszymi przykładami może być Triumph czy sloggi, znani na całym świecie producenci. Podczas, gdy kupno miękkiego stanika typu braletka czy biustonosza sportowego nie przysparza zbyt wielu problemów (zazwyczaj wystarczy znać ogólny rozmiar, podobnie jak w przypadku każdej innej części garderoby), wybór rozmiaru biustonosza z fiszbiną albo biustonosza push-up jest nieco bardziej wymagający. Na szczęście szybko możesz poznać wszystkie sekrety związane z kupowaniem bielizny. Zobacz, jak to robią brafitterki!
Jak wybrać odpowiedni rozmiar biustonosza?
Inwestujesz w wymarzony stanik, na przykład biustonosz Triumph, i chciałabyś, żeby posłużył Ci przez długi czas? Podejdź do wyboru rozmiaru jak prawdziwa ekspertka. Weź pod uwagę trzy zmienne: obwód pod biustem, obwód biustu i fason, który odpowiada Twoim wymiarom. Najpierw ustal wymiary za pomocą miarki krawieckiej. Zmierz obwód pod biustem, zaokrąglając wynik w górę lub w dół do wielokrotności liczby 5. Następnie sprawdź obwód biustu w najszerszym jego punkcie i zajrzyj do tabeli rozmiarów producenta, żeby przekonać się, jaka miseczka będzie dla Ciebie odpowiednia. W teorii to proste, ale standardowe rozmiary nie zawsze mogą na Tobie świetnie leżeć. Nie sugeruj się literką, myśląc o tym, że miseczki E na pewno nie będą na Ciebie dobre, ponieważ masz bardzo mały biust. Biustonosz zawsze dobieramy w kontekście całej sylwetki, a przede wszystkim - pod kątem wygody. Czasami, zwłaszcza jeśli kupujesz bardziej wymagający dopasowania biustonosz z fiszbiną albo biustonosz push-up, może Ci się przydać wiedza o tak zwanych rozmiarach siostrzanych (sister sizes). O co w nich chodzi?
Czym są rozmiary siostrzane i kiedy się je stosuje?
Każda z nas jest inna i nie zawsze standardowe rozmiary staników będę w naszym przypadku perfekcyjnie leżeć. Niekiedy potrzebujemy nieco większych miseczek przy tym samym obwodzie albo szerszego obwodu przy tym samym rozmiarze miseczki. W takich sytuacjach warto sprawdzić rozmiary siostrzane. To rozmiary staników, które mają podobną objętość miseczki, ale różne rozmiary pod biustem. Takie rozmiary różnią się liczbą oznaczającą tę szerokość, ale, co bardzo ważne, również rozmiarem miseczki (chociaż pozostaje ona taka sama). Na przykład siostrzanym rozmiarem dla 80D będzie 85C, a dla 90B - 85C. Jak to działa? Jeśli czujesz, że stanik jest za ciasny w obwodzie pod biustem, sprawdź, czy nie będziesz się czuła bardziej komfortowo w nieco szerszym biustonoszu w dużym rozmiarze, z takimi samymi miseczkami. Analogicznie działa to również w drugą stronę - jeśli stanik jest zbyt luźny, ale dobrze podtrzymuje piersi, wybierz też z mniejszym obwodem pod biustem, ale z taką samą objętością miseczek. Rozmiary siostrzane nazywane są diagonalnymi, ponieważ w tabeli rozmiarów, w której każdy wiersz odpowiada rozmiarowi pod biustem, a każda kolumna – rozmiarowi miseczki, to wartości, które ułożone są po skosie w górę lub w dół. Bez względu na to, czy kupujesz biustonosz z fiszbiną, biustonosz push-up czy miękki biustonosz bez fiszbin, powinnaś dopasować go do potrzeb swojej sylwetki - ze względu na komfort, zakres ruchu i swoje zdrowie. Jednak w dwóch pierwszych przypadkach jesteś zmuszona podejść do wyboru bielizny z iście matematyczną precyzją. Zdejmij miarę, sprawdź rozmiar biustonosza w tabeli rozmiarów podanej przez producenta i zmierz model. Jeśli nadal czujesz, że coś nie pasuje, sięgnij po biustonosz w rozmiarze siostrzanym - znajdziesz go w tabeli punkt po skosie, wyżej albo niżej.